huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
Lentopallon alue SM-turnaukset 2021 syyskuussa
— 16.01.2021 Kilpailu
Lentopallon alue SM-turnaukset on päätetty pelata vuoden 2020 malliin myös tänä vuonna syyskuussa B- sekä C-ikäisten osalta. B-nuorten aluemestaruudet on perinteisesti ratkottu toukokuussa, mutta koronapandemian myötä 2020 turnaus siirrettiin syyskuulle C-ikäisten turnausten tapaan.

Tämä käytäntö todettiin toimivaksi ja näin tämän vuoden aluemestaruuksista pelataan B-nuorten osalta 24.-26.9. ja C-nuorten osalta 17.-19.9.
- Kevään kalenterista on muutenkin tulossa tiukka, kun sinne on tulossa vielä U16/U17 tyttöjen EM-karsinnatkin toukokuun alkuun. Lisäksi viime keväänä saimme hyvät kokemukset, kun turnaukset olivat peräkkäisinä viikonloppuina. Se antaa mm. alueille hiukan enemmän aikaa leirittää joukkueita ja tietysti harjoituksellisesta näkökulmasta kesäharjoitteluun tulee uutta puhtia, kun turnaukset lähestyy heti syksystä, valmennuspäällikkö Tapio Kangasniemi kertoo.
B-pojissa kokeillaan alue-SM:ssä verkon laskemista 243 sentistä kahdeksalla sentillä 235 senttiin
- Katsomme mitä vaikutuksia sillä on peliin tuossa turnauksessa ja teemme sitten johtopäätöksiä jatkoa ajatellen, Kangasniemi kertoo.
Jaa uutinen — Facebookissa
Takaisin