huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
syyskuu
elokuu
heinäkuu
kesäkuu
toukokuu
huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
syyskuu
elokuu
heinäkuu
kesäkuu
toukokuu
huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
Piia Korhoselle Saksan cupmestaruus yli 10000 katsojan edessä
— 17.02.2020 Kilpailu
Piia Korhonen oli valloittamassa jo toista kertaa Saksan lentopallocupin mestaruutta, kun suomalaishakkurin joukkue nousi kaksi kertaa melkoisesta sillasta sunnuntaina Mannheimissa pelatussa finaalissa.

2018 mestaruuden seuraksi tuli nyt 23-vuotiaalle Korhoselle toinen, kun Roosa Koskelon Stuttgart kaatui Dresdenin käsittelyssä niukimmalla mahdollisella tavalla kaikkiaan 10689 katsojan edessä erin 3-2 (25-19, 20-25, 21-25, 28-26, 17-15). Kaikkiaan mestaruus oli Dresdenin kuudes.
Koskelon Stuttgart näytti menevät mestaruuteen jo neljännessä erässä, jota se johti vielä 21-16. Päätöseräkin oli sille jo 14-12. Lopulta kuitenkin Dresden puristi mestariksi kuuden Stuttgartin mestaruuspallon takaa. Koskelon Stuttgartille cuphopea oli toinen perättäinen.
Korhonen pääsi kentälle hetkeksi kolmannessa erässä tehden yhden pisteen. Koskelo pelasi Stuttgartin liberona koko ottelun.
Illan kovimman pistesaaliin teki Stuttgartin hakkuri Krystal Rivers, jonka saalis oli peräti 37/+26. Mestarien tehokkain oli 23/+20 tehnyt yleispelaaja Kadie Rolfzen.
Ranskan liigassa Kaisa Alangon Nantes otti 3-1 -vierasvoiton Mouginsista, jonka paras pistenainen oli ex-orpolainen Agnes Pallag (11). Alanko pyöritti tutusti liigakakkosen peliä alusta loppuun. Liigakärki on todella tasainen, kun 21/26 kierroksen jälkeen viisi parasta on viiden pisteen sisällä.
Laura Pihlajamäen Stiinta Bacau otti Romanian liigassa vierasvoiton Belor Galatosta 0-3 (17-25, 19-25, 27-29). Pihlajamäelle viisi pistettä, joista kaksi torjumalla, yksi ässäsyötöllä ja kaksi hyökkäämällä.
- Pyöräytettiin taas vähän kuusikkoa hakien hakkuria. Toinen keskarimme siirtyi hakkuriksi ja itse pelasin keskellä. Kaksi ensimmäistä erää tulikin aika selkeesti meille, mutta viimeisessä erässä omien virheiden ja vastustajan syötön takia jouduttiin vähän tiukoille ja erä meni jatkopalloille. Muutenkin pelissä paljon ässiä ja syöttövirheitä.
Stiinta (13-4, 39 p) on sarjassa neljäntenä pisteen kolmosena olevan Targovisten perässä. Kärkikaksikko Alba Blaj (49) ja Dinamo Bukarest (45) on pikku karkumatkalla 17 kierroksen jälkeen.
Belgiassa oli cupviikonloppu, joten Noora Kososen Gentillä ei ollut peliä. Cupmestaruuden vei huimassa yleisötapahtumassa Gentin välierissä pudottanut Oostende 3-2 -voitolla Asterixista.
Jaa uutinen — Facebookissa
Takaisin