huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
syyskuu
elokuu
heinäkuu
kesäkuu
toukokuu
huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
syyskuu
elokuu
heinäkuu
kesäkuu
toukokuu
huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
Teemu Niemelä uudelle uralle liiton tuote- ja markkinointipäällikkönä
— 10.09.2019 Uutiset
Kahdeksan vuotta Lentopalloliiton aluepäällikkönä työskennellyt Teemu Niemelä lähtee innoissaan uudelle uralle liiton tuote- ja markkinointipäällikkönä.

Mikä mies sitten on Teemu Niemelä? Tässä muutama kysymys ja vastaus.
1. Olet toiminut Lentopalloliiton aluepäällikkönä kahdeksan vuotta. Millä mielin lähdet uuteen tehtävääsi tuote- ja markkinointipäällikkönä?
- Aluepäällikkönä olen toiminut Pohjois-Suomessa vuodesta 2011 vuoteen 2013 ja sitten Etelän alueella syyskuusta 2013 alkaen. Lähden uuteen tehtävään kuten urheilija, joka siirtyy uuteen sarjaan, eli valtavalla innolla ja näyttämisen halulla.
- Olen samalla myös erittäin kiitollinen saamastani mahdollisuudesta, koska pääsen uudessa tehtävässäni hyödyntämään koulutuksiani ja työkokemuksiani sekä talouden että liikunnan aloilta. Ja mikä parasta - mahdollisuus tuli vielä itselleni rakkaan lajin parista. Uskon että siitä on valtava apu uudessa tehtävässäni, kun tunnen valtaosan lentisihmisistä ympäri Suomea. Mutta toisin kuin eri sarjaan menevän urheilijan kohdalla, niin tässä tapauksessa joukkuekaverit pysyivät samoina, mikä nopeuttaa asioihin perehtymistä.
2. Olet toiminut vastaavanlaisissa tehtävissä aiemminkin. Kerro niistä?
- Valmistuin Ylivieskasta kansainvälisen markkinoinnin tuotantotalousinsinööriksi vuosituhannen vaihteessa. Osan opinnoista kävin suorittamassa Hong Kongissa. Tämän jälkeen työskentelin muutaman vuoden ajan myyntipäällikkönä vienti- ja maahantuontitehtävissä teollisuuden suurissa investointiprojekteissa, kunnes lähdin opiskelemaan liikuntatieteiden maisteriksi.
3. Mitä kaikkea muuta työuraasi ja koulutukseesi kuuluut?
- Medicine and Science in Sport and Exercise -lehti julkaisi kuormitusfysiologian alan pro graduni 2008. Tässä vaiheessa tutkijan ura ja väitöskirjan kirjoittaminen houkutti suuresti, mutta lopulta rakkaus lentopalloon vei voiton ja sillä tiellä ollaan edelleen.
- Osittain liikuntatieteiden opintojen kanssa yhtä aikaa toimin myös Ouluseutu urheiluakatemiassa ja poikien maajoukkueessa valmentajana 2006-2011. Uuden työn ohella opiskelen pedagogista pätevyyttä Haaga-Heliassa kevyellä ohjelmalla ensi kevääseen asti.
4. Oletko jo ehtinyt ajatella miten lähdet kehittämään Lentopalloliiton tuotteita ja markkinoimaan niitä ja koko Lentopalloliittoa?
- Lopullinen sopimus tähän työhön siirtymisestä tapahtui vasta 36 tuntia sitten, joten nykytilanteeseen perehtyminen on vielä kesken. En muutenkaan usko siihen, että yhden työntekijän kannattaisi asettaa jokin maali tai tavoite esimerkiksi tuotteiden kehittämisessä. Parempi tapa on kasata laajempi tiimi, jossa nykyistä markkinointia ja tuotevalikoimaa tutkitaan, uudenlaista ideoidaan sekä aletaan toteuttamaan käytännössä.
- Se on kuitenkin jo tässä vaiheessa helppo sanoa, että Lentopalloliitolla on tarjottavana todella paljon erilaisia yhteistyön mahdollisuuksia eri tavoitteilla oleville kumppaneille. Huippu-urheilusta kiinnostuneille meiltä löytyy useita maajoukkueita arvokisoissa vuodesta toiseen, kuten myös Mestaruusliigaa Lapista Uudellemaalle koko Suomi kattaen - ainakin suuren Ruutu-näkyvyyden kautta.
- Rentoa menoa ja huippu-urheilua yhdistävä beach volley taas kiinnostaa varmasti erilaista kohderyhmää, kuten myös lasten massatapahtumat ja -kampanjat, Power Cup ja Koululentiskampanja. Istumalentopallo on tuonut myös täysin erilaisen ulottuvuuden meidän tuotevalikoimaamme.
- Erästä hyvää ystävääni ja lentopallovalmentajaa lainatakseni sanon, että ”Ei ole olemassa mitään erillistä Lentopalloliittoa jossakin Helsingissä, vaan Lentopalloliittoa olemme me kaikki suomalaiset lentisihmiset”. Ollaan siis positiivisia ja iloitaan yhdessä onnistumisista - niistä pienistäkin.
- Mottoni on: ”Ei ole paha paikka, jos vastasin puhelimeen”. Aina voi siis soittaa ja jutella omista ajatuksista ja ideoista.
Jaa uutinen — Facebookissa
Takaisin