tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
syyskuu
elokuu
heinäkuu
kesäkuu
toukokuu
huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
syyskuu
elokuu
heinäkuu
kesäkuu
toukokuu
huhtikuu
maaliskuu
helmikuu
tammikuu
joulukuu
marraskuu
lokakuu
syyskuu
elokuu
Lentopalloliiton valmentajakoulutuksessa toteutettiin ensimmäinen verkkokoulutus
— 23.11.2018 Koulutus
Lentopalloliiton ensimmäinen valmentajien verkkokoulutus toteutettiin torstaina teemanaan D-junioreiden vastaanottoryhmitykset. Verkkokoulutus eli online-koulutus tulee yhdeksi osaksi liiton koulutustarjontaa.

Torstaina toteutettiin Lentopalloliiton ensimmäinen online-koulutus, mitkä ovat päällimmäiset tunnelmat koulutuspäällikkö Pertti Kulluvaara?
- Oudoltahan tuo tuntui, kun ei ollut sellaista perinteistä ”kosketuspintaa” osallistujiin, jossa näet ja aistit osallistujat. Verkkokoulutuksessa ei päästä sellaiseen vuorovaikutukseen kuin mitä perinteisessä ”luokkaopetuksessa”, jossa kouluttaja esim. osallistujien kehon kielestä pystyy aistimaan koulutuksen etenemistä. Kaiken kaikkiaan mielenkiintoinen, osin hämmentävä, mutta kuitenkin positiivinen kokemus.
Mitä kouluttajana opit tästä kokeilusta?
- Käsikirjoituksen laatiminen ja sen testaaminen olivat minun kohdallani tärkeässä roolissa. Se auttoi jäsentämään esitystä sekä vahvisti itseluottamusta siitä, että koulutus etenee loogisesti. Käsikirjoituksen kautta pystyi viemään esitystä eteenpäin, vaikka välillä tuntui siltä, että ei tiennyt ”missä mennään” osallistujien näkökulmasta. Mieleeni juolahti myös se, että on ehkä helpompi osallistua verkkokoulutukseen, kun ei ole ”näkyvillä ja kuuluvilla”.
Mitkä ovat mielestäsi suurimmat edut verkossa tapahtuvassa toiminnassa?
- Kyllä koulutuksen helppo saavutettavuus on varmaan se kaikkein tärkein seikka. Se, että ei tarvitse lähteä erityisesti mihinkään, vaan voit kätevästi vaikka mobiililaitteella osallistua koulutukseen. Myös talouden näkökulmasta on luonnollisesti hyvä asia, että rahaa ei kulu matkustamiseen. Myös se, että koulutettavat ovat ikään kuin ”piilossa”, helpottaa koulutukseen osallistumista. Hiilijalanjälki on myös varsin pieni, joten tältä osin osallistumme myös ympäristötalkoisiin.
Tuleeko online-koulutus laajenemaan?
- Kyllä, tulee ilman muuta laajenemaan. Valmentajakoulutuksessa on paljon asiasisältöä, jotka voidaan toteuttaa verkkokoulutuksena. Online-koulutukset nauhoitetaan, joten tulemme tekemään myös offline-koulutuksia – ikään kuin jälkilähetyksiä. Offline-koulutuksissa ei ole mahdollisuutta kysymyksille, kuten online-koulutuksissa.
Poistuuko vuorovaikutteinen luokkahuoneessa tapahtuva koulutus kokonaan?
- Ei tietenkään. Jos on paljon asioita, joita voidaan opettaa verkossa, on myös paljon asioita, jotka edellyttävät luokassa tai salissa suoritettavaa opetusta – vuorovaikutteista koulutusta. Uskon vahvasti siihen, että ihmisinä kaipaamme kuitenkin kanssakäymistä muiden valmentajien kanssa. Itse asiassa verkkokoulutukset monipuolistavat valmentajakoulutusta ja mahdollistavat mm. sen, että salikoulutukselle syntyy lisää aikaresurssia.
Jaa uutinen — Facebookissa
Takaisin