Sivukartta  

Lentopalloliitto Valikko
EtusivuMaajoukkueetTytötU17-tytöt (s. 2002-03)02-03 leirit

Tytöt U16 (-02-03)

Ohjelma 2017
Ajankohta Tapahtuma Paikka Ikäryhmä  
27.-29.1 Haastajaleiri 1 Kuortane 02-03 tytöt  
6.-8.2. Haastajaleiri 2 Kuortane 02-03 tytöt  
27.2.-1.3. Katsastus- ja pelileiri Kuortane 02-03 tytöt  
27.3.-31.3 Kv. turnaus 1 Pietari 02-03 tytöt Siirretty syksyyn!
7.-9.4 Kv.turnaus/ leiri Viro 02-03 tytöt FIN, EST, LAT
10.-12.4. Haastajaleiri 3 Kuortane 02-03 tytöt  
31.5-2.6 MJ leiri Kuortane 02-03 tytöt  
20.6-23.6 Olympic hope- turnaus Puchov, Slovakia 02-03 tytöt FIN, SVK, CZE, HUN, POL, ISR,
30.6-2.7 Harjoitusleiri/ maaottelut Papendal, Hollanti 02-03 tytöt FIN, NED
21-29.7.2017 U16 EM-kisat Bulgaria 02-03 tytöt  
         
9.8. opiskelu alkaa  Kuortane    
3-7.9. Katsastusleiri PERUTTU      
15-17.9. Alue-SM-kisat Joensuu 03-tytöt  
24-27.9. Katsastusleiri Kuortane 02-03 tytöt  
10-12.10. MJ leiri Kuortane 02-03 tytöt  
15.-20.10 NEVZA U17 Tanska 02-03 tytöt  
4-7.1.2018 EM-karsinnat ? 02-03 tytöt  
U16 tyttöjen EM-kisajoukkue
Rooli Sukunimi Etunimi Seura
KT Haapanen Lotta Salon Viesti
KT Heikkinen Tiia Mikkelin Passarit
KT Ternava Arita Salon Viesti    
L Sairiala Inka Ylöjärven Ryhti
L Luostarinen Oona Salon Viesti
P Kukkonen Lotta Salon Viesti
P Lehto Sofia PuMa
YP Hörkkö Roosa Salon Viesti
YP Kuusela Linnea Ylöjärven Ryhti
YP Mustonen Jenna Savonlinnan Ajo
YP Launonen Adelia Sopa
YP/H Porthen Elviira Liedon Parma
Varalla:      
Rooli Sukunimi Etunimi Seura
  Mennala Sinitta Korpilahden Pyrintö
  Ollonen Aino EuRa
  Rantanen Sanni Ylöjärven Ryhti
  Salorinta Seela Sopa
  Virtanen Saana Maskun Kataja
  Ylivainio Jenna HPK

Sama joukkue lähtee Hollantiin valmistautumisleirille 29.6.-2.7. Kokoontuminen Tikkurilan Urheilupuiston hotellilla 29.6. klo 13:00. Lento Hollantiin 30.6. klo 8.10. Paluu Suomeen 2.7. klo 22.10.

Hollannissa harjoituspelit  pe 30.6. la 1.7. ja su 2.7.

Lisätietoja: Heikki Kosonen

Ilmoittautumislinkki: https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=6286

 

U16 tyttöjen Olympic Hope turnaus Slovakian Puchovissa 19.-23.6.2017

Ohjelma:

Ma 19.6. klo 13 kokoontuminen Tikkurilan Urheilupuiston hotelliin osoitteeseen Läntinen Valkoisenlähteentie 52 Vantaa

Ti 20.6. matkapäivä, lento lähtee klo 8.30 Helsinki-Vantaan lentoasemalta

Ke-pe 21.-23.6. turnaus

Pe 23.6. matkapäivä kotiin. Lento saapuu Helsinki-Vantaan lentoasemalle klo 22.40

JOUKKUE    
Sukunimi Etunimi Seura
Haapanen Lotta Salon Viesti
Heikkinen Tiia Mikkelin Passarit
Hörkkö Roosa Salon Viesti
Kukkonen Lotta Salon Viesti
Kuusela Linnea Ylöjärven Ryhti
Launonen Adelia Sopa
Lehto Sofia Puma-Volley
Luostarinen Oona Salon Viesti
Mustonen Jenna Savonlinnan Ajo
Porthen Elviira Liedon Parma  
Sairiala Inka Ylöjärven Ryhti
Ternava Arita LTU/Salon Viesti
Varalla:
Sukunimi Etunimi Seura
Mennala Sinitta Korpilahden Pyrintö
Ollonen Aino EuRa
Rantanen Sanni Ylöjärven Ryhti
Salorinta Seela Sopa
Virtanen Saana Maskun Kataja
Ylivainio Jenna HPK

Ilmoittautumislinkki: https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=6244

02-03 tyttöjen maajoukkueleiri Kuortaneella 31.5-2.6.2017

U16 tyttöjen maajoukkue valmistautuu heinäkuun lopulla pelattavaan EM-lopputurnaukseen. Tällä leirillä mukana 16 tyttöä, joita vielä katsastetaan lopulliseen 12 pelaajan lopputurnausjoukkueeseen. 

Leirille valitut pelaajat:

Haapanen Lotta Salon Viesti
Heikkinen Tiia Mikkelin Passarit
Rantanen  Sanni Ylöjärven Ryhti
Ternava Arita LTU/Salon Viesti
Luostarinen Oona Salon Viesti
Sairiala Inka Ylöjärven Ryhti
Kukkonen Lotta Salon Viesti
Lehto Sofia Puma-Volley
Virtanen Saana Maskun Kataja
Hörkkö Roosa Salon Viesti
Kuusela Linnea Ylöjärven Ryhti
Launonen Adelia Sopa
Mennala Sinitta Korpilahden Pyrintö
Mustonen Jenna Savonlinnan Ajo
Ollonen Aino EuRa
Salorinta Seela Sopa

Linkki ilmoittautumiseen:

https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=6181

Leirin alustava ohjelma:

Ke 31.5:

- 11:00 lounas-->(omaan tahtiin)
- 13 Leirin avaus(LähiTapiola-areena)
- 14-16.30 harjoitus 1
- 16:30 Päivällinen
- 18.30-21 harjoitus 2
- 21:30 Vahvennettu iltapala

To 1.6:

- 7:30 Aamupala
- 9-11.30 harjoitus 1
- 12:00 Lounas
- 13:00-15:00 Läksyt
- 16:30 päivällinen
- 18:30-21.00 harjoitus 2
- 21:30 vahvennettu iltapala

Pe 2.5:

- 7:30 Aamupala
- 9-11.30 harjoitus + leirin päätös
- 13 Lounas + kotiinlähtö

02-03 tyttöjen haastajaleiri Kuortaneella 10.-12.4.2017

U16 tyttöjen maajoukkueen pelaajakatsastus jatkuu leirillä Kuortaneen Urheiluopistolla. Leirin tiedot ja ilmoittautumislinkki ohessa:

Kutsutut pelaajat:

    Haapasaari Vilja, Nurmon Jymy
    Hartikainen Siiri, Joen Juju
    Kuusisto Aurora, Nurmon Jymy
    Laaksonen Saaga, SoPa
    Laine Anni, Euran Raiku
    Lähde Hetafiia, Jalasjärven Jalas
    Mattsson Jerina, Vesilahden Visa
    Ojaharju Liine, Kuortaneen Lentopallo
    Poukka Linda, Virtain Veikot
    Raittinen Venla, Ylöjärven Ryhti
    Rinta-Tassi Liisa, Kurikan Ryhti
    Salorinta Seela, SoPa
    Suomi Siiri, Karkkilan Pojat
    Turri Anna, VaLePa
    Vuorenmaa Teija, VaLePa
    Ylivainio Jenna, HPK

Linkki ilmoittautumiseen:

https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=6093

Alustava ohjelma:

Ma 10.4:

- 11:00-->(omaan tahtiin)
- 13 Leirin avaus(areena)
- 14-16.30 harjoitus 1(areena)
- 16:30 Päivällinen
- 18.30-21 harjoitus 2(areena)
- 21:30 Vahvennettu iltapala

Ti 11.4:

- 7:30 Aamupala
- 9-11.30 harjoitus 1(areena)
- 12:00 Lounas
- 13:00-15:00 Läksyt
- 16:30 päivällinen
- 18:30-21.00 harjoitus 2(areena)
- 21:30 vahvennettu iltapala

Ke 12.4:

- 7:30 Aamupala
- 9-11.30 harjoitus(areena) + leirin päätös
- 13Lounas + kotiinlähtö

02-03 tyttöjen turnaus Tallinnassa 7.-9.4

Pietarin urheilukoulu perui 27.3-31.3 suunnitellun turnauksen, joten päätimme osallistua Tallinnassa pelattavaan tapahtumaan, jossa Viro ja Latvia valmistautuvat omaan 2. vaiheen karsintaansa. Turnauksen ilmoittautumislinkki ja lisätiedot tulevat tähän alle myöhemmin. 

Turnauksen ohjelma:

To 6.4.

- 12:00 Kokoontuminen Hotelli Tikkurila + lounas (Läntinen Valkoisenlähteentie 52, 01300 Vantaa) 
- 14:00 lajiharjoitus(Tikkurila)
- 17:00 päivällinen
- 21:00 iltapala

Pe 7.4:

- 11:30 Viking Express Helsinki--> klo 14 Tallinna
- 18:00 Lajiharjoitus

La 8.4:

- 11:00 FIN-Latvia
- 18:00 FIN-Viro 1

Su 9.4:

- 12:00 FIN-Viro 2
- 16:30 Viking Express, Tallinna-->19:00 Helsinki

Linkki Ilmoittautumiseen:

https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=6094

JOUKKUE VIROON 6.-9.4.2017

 Haapanen Lotta Salon Viesti
 Heikkinen Tiia Mikkelin Passarit
 Hörkkö Roosa Salon Viesti
 Kukkonen Lotta Salon Viesti
 Kuusela Linnea Ylöjärven Ryhti
 Launonen Adelia Sopa
 Lehto Sofia Puma-Volley
 Luostarinen Oona Salon Viesti
 Mennala Sinitta Korpilahden Pyrintö
 Mustonen Jenna Savonlinnan Ajo
 Ollonen Aino EuRa
 Rantanen  Sanni Ylöjärven Ryhti
 Sairiala Inka Ylöjärven Ryhti
 Ternava Arita LTU

Varalla:
  Laukkanen Laura Ylöjärven Ryhti
  Lepola Pinja Ylöjärven Ryhti
  Päykkönen Roosa Savonlinnan Ajo
  Tiala Emma Blues Volley
  Virtanen Saana Maskun Kataja

02-03 tyttöjen katsastus- ja pelileiri Kuortaneella 27.2-1.3.2017

Grebenko Jaana, HPK
Haapanen Lotta, Salon Viesti
Heikkilä Anna, HPK
Heikkinen Tiia, Mikkelin Passarit
Honkanen  Veera, KuLePa
Hörkkö Roosa, Salon Viesti
Kukkonen Lotta, Salon Viesti
Kuusela Linnea, Ylöjärven Ryhti
Laaksonen Nea, Maskun Kataja
Latva-Laturi Roosa, SoTi
Laukkanen  Laura, Ylöjärven Ryhti
Launonen  Adelia, SoPa
Lehto Sofia, Puma-Volley
Lepola Pinja, Ylöjärven Ryhti
Luostarinen Oona, Salon Viesti
Matilainen Ilona, Ylöjärven Ryhti
Mennala Sinitta, Korpilahden Pyrintö
Mustonen Jenna, Savonlinnan Ajo
Ollonen Aino, EuRa
Porthen  Elviira, Liedon Parma
Puottula  Vilma, Maskun Kataja
Päykkönen Roosa, Savonlinnan Ajo
Rantanen  Sanni, Ylöjärven Ryhti
Sairiala Inka, Ylöjärven Ryhti
Tasanen Siiri, Maskun Kataja
Tasanen Elisa, Maskun Kataja
Ternava Arita, LTU
Tiala Emma, Blues Volley
Turri Anna, VaLePa
Vasarainen Ella, Savonlinnan Ajo
Virtanen Senni, Ylöjärven Ryhti 
Virtanen Saana, Maskun Kataja
Vuorentausta Riikka, Ypäjän Yllätys

Ilmoittautuminen linkistä:

https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=5994

Leirin ohjelma:

Ma 27.2.

Lounas n.klo 12
Leirin avaus klo 13
Klo 14-16.30: 1-2 + treeni joukkue 3(LTA)
Päivällinen
Klo 18.30-21: 2-3 + treeni joukkue 1(LTA)
Vahvennettu iltapala

Ti 28.2.

Aamupala
Klo 9-11.30: 1-3 + treeni joukkue 2(LTA)
Lounas
Klo 14-16.30: 1-2 + treeni joukkue 3(LTA)
Päivällinen
Klo 18.30-21: 2-3 + treeni joukkue 1(LTA)
Vahvennettu iltapala

Ke 1.3.

Aamupala
klo 9-11.30: 1-3 + treeni joukkue 2(LTA)
Leirin päätös klo 12
Lounas klo13

02-03 tyttöjen haastajeleiri Kuortaneella 27.-29.1.2017

Leiri alkaa pe 27.1. klo 13 aloituksella LT-Areenalla. Sitä ennen omatoiminen lounas opistolla (kuuluu leirin hintaan). Ensimmäinen harjoitus klo 14. Leiri päättyy su 29.1. noin klo 12:30.

Leirille saat käyttöösi harjoitteluasut. Ota mukaan henkilökohtaiset varusteesi, hygieniavälineet, ulkoliikuntavarusteet ja muu vaatetus.

Leirin vastuu valmentaja Heikki Kosonen ja toinen valmentaja Jussi Tuominen.

Ilmoittautumislinkki: https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=5925

Leirille kutsutut pelaajat:

Sukunimi Etunimi Seura
Aronen Aada Vilppulan Tähti
Gebenko Jaana HPK
Hakonen Noora Ploki
Heikkilä Anna HPK
Heikkinen Tiia Mikkelin Passarit
Honkanen Veera Kuortaneen Lentopallo
Hänninen Venla Alajärven Ankkurit
Kääriäinen Annariikka Outokummun Partio
Laaksonen Nea Maskun Kataja
Laine Janina Savonlinnan Ajo
Laine Anni Euran Raiku
Latva-Laturi Roosa SoTi
Launonen Adelia SoPa
Leimu Noora Salon Viesti
Leiniö Ava Korian Ponsi
Lepola Pinja Ylöjärven Ryhti
Linden Miisa Maskun Kataja
Loijas Tara Savonlinnan Ajo
Penttilä Laura NJ
Saikkonen Tara Parikkalan Urheilijat
Sarkkinen Reeta Raahen Lentopallo
Toivonen Olivia Maskun Kataja
Vainikka Anniina Puma-Vollley
Viljanen Oona OrPo
Vuorentausta Riikka Ypäjä
02-03 tyttöjen haastajeleiri Kuortaneella 6.-8.2.2017

Leiri alkaa ma 6.2. klo 13 aloituksella LT-Areenalla. Sitä ennen omatoiminen lounas opistolla (kuuluu leirin hintaan). Ensimmäinen harjoitus klo 14. Leiri päättyy 8.2. noin klo 12:30.

Leirillä tehdään myös kootusti läksyjä. Kysy opettajilta läksyt ja täytä sivun alaosasta löytyvä läksy lomake.

Leirille saat käyttöösi harjoitteluasut. Ota mukaan henkilökohtaiset varusteesi, hygieniavälineet, ulkoliikuntavarusteet ja muu vaatetus.

Leirin vastuu valmentaja Tuulevi Piesanen /Heikki Kosonen lisäksi leirillä valmentaa Jussi Tuominen.

Ilmoittautumislinkki: https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=5927

Leirille kutsutut pelaajat:

Sukunimi Etunimi Seura
Lindholm Vendela Tähti Volley
Lähde Hetafiia JaJa
Marjakoski Emilia Vilppulan Tähti
Matsson Jerina Vesilahden Visa
Ojaharju Liine Kuortaneen Lentopallo
Ollonen Sanni EuRa
Passi Johanna Ylöjärven Ryhti
Puottula Vilma Maskun Kataja
Päykkönen Roosa Savonlinnan Ajo
Suomi Siiri Karkkilan Pojat
Tasanen Siiri Maskun Kataja
Tiala Emma Blues Volley
Turri Anna VaLePa
Turunen Petra KuLePa
Valtanen Amanda OsVa
Vasarainen Ella Savonlinnan Ajo
Virtanen Senni Ylöjärven Ryhti
Virtanen Saana Maskun Kataja
Vuorenmaa Teija VaLePa
Yliluoma Susan Salon Viesti
Ylivainio Jenna HPK
02-03 tyttöjen MJ U16 EM-karsintoihin 19.-21.12.2016
Sukunimi Etunimi Seura Seuravalmentaja
Haapanen Lotta Salon Viesti Kati Kukkonen
Hörkkö Roosa Salon Viesti Kati Kukkonen
Kukkonen Lotta Salon Viesti Kati Kukkonen
Kuusela Linnea Ylöjärven Ryhti Harri Matilainen
Lehto Sofia Puma-Volley Satu Lehto
Luostarinen Oona Salon Viesti Kati Kukkonen
Mennala Sinitta Korpilahden Pyrintö Jari Hiekkataipale
Mustonen Jenna Savonlinnan Ajo Anssi Gröhn
Ollonen Aino Euran Raiku Teijo Kööpikkä
Rantanen Sanni Ylöjärven Ryhti Harri Matilainen
Sairiala Inka Ylöjärven Ryhti Harri Matilainen
Ternava Arita Littoisten Työväen Urheilijat Mari Kaunonen, Marko Rantanen
Staff:
Päävalmentaja: Heikki Kosonen
Apuvalmentaja: Tuulevi Piesanen
Tilastot: Tuulia Rinne
Joukkueenjohtaja: Jarmo Salonen
02-tyttöjen TALENTTI -ryhmä

Ryhmä valittu 16.-18.9.2016 Parikkalassa C-tyttöjen Alue-SM turnauksessa

Haapanen Lotta Viesti Lounas   Hörkkö Roosa Viesti Lounas
Laukkanen Laura Ryhti Lounas   Kuusela Linnea Ryhti Lounas
Heikkinen Tiia Passarit Itä   Leimu Noora Viesti Lounas
Rantanen Sanni Ryhti Lounas   Tasanen Elisa Kataja Lounas
Ternava Arita LTU Lounas   Mustonen Jena Ajo Itä
Kukkonen Lotta Viesti Lounas   Ollonen Aino EuRa Lounas
Matilainen Ilona Ryhti Lounas   Porthen Elviira Parma Lounas
Vuorentausta Riikka Ypäjä Lounas   Tiala Emma BV Etelä

Turnauksen ALL-STARS

P Kukkonen Lotta
KT Rantanen Sanni
KT Heikkinen Tiia
YP Mustonen Jenna
YP Hörkkö Roosa
YP Ollonen Aino
U14-tyttöjen 02-03 maajoukkueikäluokan alkutaival

Kansainvälinen arvokisatoiminta on aikaistunut ja ensimmäiset ikäluokat uudessa systeemissä ovat 02-03 tytöt ja 01-02 pojat. Ikäluokat pelaavat ensimmäiset EM-kisat kesällä 2017. Karsinnat ensimmäisiin EM-kisoihin alkavat 2016 syksyllä pelattavilla NEVZA-mestaruuskisoilla (Pohjois-Euroopan mestaruuskisat).

Tyttöjen 02-03 ikäluokkaa aloitetaan maajoukkueen toimesta katsastaa 2015 Alue-SM kisojen jälkeen. 02-tytöt katsastetaan ensin ja vuoden 2016 aikana katsastetaan 03-tytöt. Kansainvälinen toiminta alkaa vuoden 2016 aikana.

Ohjelma 2016

Ajankohta, tapahtuma, paikka, ikäryhmä
11.-13.1.2016, 03-tyttöjen katsastusleiri nro 1, Kuortane, 03-tytöt
1.-3.2.2016, 03-tyttöjen katsastusleiri nro 2, Kuortane, 03-tytöt
21.-23.3.2016, 03-tyttöjen katsastusleiri nro 3, Kuortane, 03-tytöt
25.-27.4.2016, 03-tyttöjen koontileiri, Kuortane, 03-tytöt
16.-18.6.2016, 02-03 tyttöjen MJ-leiri Kuortane, -02-03, tytöt
elokuu 2016, 02-03 tyttöjen MJ-leiri Kuortane, -02-03 tytöt
joulukuu 2016, NEVZA, -02-03 tytöt

-02-03 tyttöjen maajoukkuleiri 16.-18.6.2016

Ilmoittautumislinkki leirille:  https://rekisteri.sportti.fi/tapu/pub/lentis/event.php?id=5208

Leirille kutsutut pelaajat:

Grebenko  Jaana HPK
Haapanen Lotta Salon Viesti
Hörkkö Roosa Salon Viesti
Kukkonen Lotta Salon Viesti
Kuusela Linnea Ylöjärven Ryhti
Laine Janina Savonlinnan Ajo
Lehto Sofia Puma-Volley
Leimu Noora Salon Viesti
Lepola Pinja Ylöjärven Ryhti
Luostarinen Oona Salon Viesti
Mustonen Jenna Savonlinnan Ajo
Ojaharju Liine Kuortaneen Lentopallo
Ollonen Aino EuRa
Porthen  Elviira Liedon Parma
Puottula Vilma Maskun Kataja
Rantanen  Sanni Ylöjärven Ryhti
Ternava Arita LTU
Turri  Anna VaLePa
Virtanen Senni Ylöjärven Ryhti
Vuorentausta Riikka Loimaan Jankko
Yliluoma Susan Salon Viesti

Varalla:

Viljanen OonaOrPo
Tasanen Siiri Maskun Kataja
Honkanen Veera Kuortaneen Lentopallo
Matilainen Ilona Ylöjärven Ryhti