Sivukartta  

Lentopalloliitto Valikko
EtusivuMaajoukkueetTytötU17-tytöt (s. 2002-03)

U17-tytöt (s. 2002-03) 

Suomen tyttöjen maajoukkue alle 17-vuotiaiden EM-karsintoihin on nimetty. Karsinnat pelataan Anapassa, Venäjällä 4.-6. tammikuuta. EM-karsinnoissa on mukana kolme maata ja lohkovoittaja menee suoraan EM-kisoihin.

Otteluohjelma
(Ajat ovat Suomen aikaa)
4.1. klo 14.00 Venäjä-Suomi
5.1. klo 14.00 Ranska-Venäjä
6.1. klo 14.00 Suomi-Ranska

Maajoukkueen pääryhmän harjoittelu on tapahtunut Kuortaneen valmennuskeskuksessa ja valmistautuminen EM-karsintoihin koko joukkueena tapahtuu ennen joulua ja joulun välipäivinä.

Suomen joukkue
(Nimi, pelirooli, kasvattajaseura)
Lotta Kukkonen, passari, Paimion Yritys
Saana Virtanen, passari, Salon Viesti
Veera Honkanen, libero, Kuortaneen Lentopallo
Sanni Rantanen, keskipelaaja, Vilppulan Tähti
Anna Heikkilä, keskipelaaja, Hämeenlinnan Pallokerho
Liine Ojaharju, keskipelaaja/hakkuri, Kuortaneen Lentopallo
Tiia Heikkinen, keskipelaaja, Mikkelin Passarit
Linnea Kuusela, yleispelaaja, Ylöjärven Ryhti
Jenna Mustonen, yleispelaaja, Savonlinnan Ajo
Aino Ollonen, yleispelaaja/hakkuri, Euran Raiku
Arita Ternava, yleispelaaja/ hakkuri, Littoisten Työväen Urheilijat
Elviira Porthen, hakkuri, Paimion Yritys

Varalla
Oona Luostarinen, libero, Paimion Yritys
Sofia Lehto, passari, Puma Volley
Sanni Ollonen, yleispelaaja, Euran Raiku
Laura Laukkanen, keskipelaaja, A-Volley Viiala
Oona Viljanen, yp/hakkuri, Oriveden Ponnistus
Ilona Matilainen, passari, Ylöjärven Ryhti

Joukkueen johto
Päävalmentaja Pertti Honkanen
Apuvalmentaja Tuulevi Piesanen
Apuvalmentaja/tilastot Tuomas Mikkola
Tilastot Tuomas Huita
Joukkueenjohtaja Tuulia Rinne

EM-karsinnat 2018

-    1. karsintakierros 4.-6.1.2018, Anapa, Venäjä (RUS, FIN, FRA)
-    kaikki 8 lohkovoittajaa, 3 parasta kakkosta sekä Bulgaria suoraan lopputurnaukseen
-    lopputurnaus 13.-21.4.2018, Sofia ja Samokov, Bulgaria
-    päävalmentaja Pertti Honkanen
-    kisasivusto http://cev.lu/Competition-Area/competition.aspx?ID=1046&PID=1570
-    #EuroVolleyU17W

KESÄN 2018 MAAJOUKKUERIPPILEIRIRYHMÄ ON VALITTU

Kesäkuussa 12.-22.6.2018 pidettävälle maajoukkuerippileirille on valittu osallistujat. Leirin valmentajina toimivat ikäluokan maajoukkuevalmentaja Pertti Honkanen ja apuvalmentajat.
Leiriryhmäläisille tulee sähköpostitse informaatio Kuortaneen urheiluopistolta sekä Kuortaneen seurakunnalta.

1. Ada Peura    Nurmon Jymy
2. Silja Arohonka Nurmon Jymy
3. Veera Honkanen Kuortaneen Lentopallo
4. Inka Sairiala Ylöjärven Ryhti
5. Jenna Ylivainio HPK
6. Henni Rinta-Keturi Nurmon Jymy
7. Nea Laaksonen Maskun Kataja
8. Saana Virtanen Maskun Kataja
9. Hetafiia Lähde Jalasjärven Jalas
10. Miisa Linden Maskun Kataja
11. Kerttu Kannala Tornion Lentis -88
12. Vilma Puottula Maskun Kataja
13. Sara Piippo Kiuruveden Luomu Wolley
14. Liine Ojaharju Kuortaneen Lentopallo
15. Sanni Ollonen Euran Raiku
16. Peppi Parviainen Kimmo Volley Lahti
17. Sofia Lehto Puma Volley
 

KATSASTUSLEIRILLE 12-16.11 VALITUT PELAAJAT
1.Peppi Parviainen Kimmo Volley Lahti
2.Sofia Lehto PuMa Volley
3.Ilona Matilainen Ylöjärven Ryhti
4.Oona Luostarinen Salon Viesti
5.Lotta Haapanen Salon Viesti
6. Inka Sairiala Ylöjärven Ryhti
7.Senni Virtanen Ylöjärven Ryhti
8. Janina Laine Savonlinnan Ajo
9.Kerttu Kannala Tornion Lentis -88
10. Adele Selkee Ylöjärven Ryhti
11.Pinja Vilen Raision Loimu
12. Ada Peura Nurmon Jymy
13. Sara Piippo Kiuruveden Luomu -Volley
14. Siiri Suomi Karkkilan Pojat
15. Hetafiia Lähde Jalasjärven Jalas
16. Oona VIljanen Oriveden Ponnistus
17. Vilma Puottula Maskun Kataja
18. Nea Laaksonen Maskun Kataja
19. Miisa Linden Maskun Kataja
20.  Henni RInta -Keturi Nurmon Jymy
21. Elviira Porthen Salon Viesti
22. Adelia Launonen Someron Pallo
23. Seela Salorinta Someron Pallo
24. Ava Leiniö Korian Ponsi
25. Oona Saarivuori Euran Raiku
26. Riikka Vuorentausta Ypäjän Yritys

Tässä ilmoittautumislinkki leirille.

https://www.suomisport.fi/events/8fc3aed2-387f-4d52-8b37-ede7f12b924a

Leiri alkaa sisäänkirjoittautumisella 12.11 klo 15. Ilmoittautuessa saat leiriohjelman. Leiri päättyy torstaina 16.11 klo 12.30.

Leirin valmentajina toimivat
Pertti Honkanen 040-726 16 76
Tapio Kangasniemi
Kai Stenius

 

 

 

 


 


Tyttöjen U16 maajoukkue EM-kisoissa Bulgariassa heinäkuussa 2017.