Sivukartta  

Lentopalloliitto Valikko
EtusivuMaajoukkueetPojatPojat U17 (01-02)

Pojat U17

01-02 poikien maajoukkue 3.-11.7.2017 Konyassa Turkissa pelattaviin EM-kilpailuihin
  Nimi Pituus Kasvattajaseura Valmentaja Seura Valmentaja
12 Santeri VÄLIMAA (C) 183 Kauhavan Wisa Försti/Finni KaWi Juha Finni
11 Tommi MÄKELÄ 190 Puma-Volley Laurila/Salmi/Weckman/Nikkinen KeiKa Teuvo Nikkinen
1 Ville KATTELUS 182 Keimolan Kaiku Teuvo Nikkinen KeiKa Teuvo Nikkinen
9 Santeri SAARIMÄKI 184 Puijo Wolley Tapio Nissi PuWo Tapio Nissi
7 Vili-Valtteri HELP 184 Luomu Wolley Jari Help LuoWo/Sampo Help / Ivanov
15 Eetu MÄKI 192 Rikala Volley Järvenmäki/Leinonen Viesti/Loimu Leinonen/Alkio
3 Roope KESKINEN 195 Ylöjärven Ryhti Olli Kainulainen YlöRy Heikki Kosonen
16 Tuomas HÄNNINEN 192 Kempeleen Lentopallo Mustonen/Hänninen/Joensuu KempeLe Jani Hänninen
10 Aleksi MUUKKONEN 193 East Volley Gröhn/Muukkonen/Help PaU/LuoWo Muukkonen/Help
6 Sebastian POZO-HERNANDEZ 191 Raision Loimu Aleksi Alkio Loimu Aleksi Alkio
8 Matias TIHUMÄKI 194 FC-57  Alakoski/Tervaportti/Tapio/Impiö VaLePa Timo Mäkelä
17 Kimmo YLÖNEN 193 Luomu Wolley Vesa Ylönen/Jari Help LuoWo/Sampo Sergei Ivanov
Staff:  
Päävalmentaja Aapo Rantanen
Apuvalmentaja Petteri Laurila
Tilastomies Ari-Heikki Kulmala
Fysio Eerik Breilin
Joukkueenjohtaja Pekka Lahtinen

Alkulohkot

1) Suomi, Turkki, Kreikka, Hollanti, Bulgaria ja Serbia
2) Venäjä, Italia, Tshekki, Belgia, Valko-Venäjä ja Espanja

Otteluohjelma (paikallista aikaa)

Ma 3.7. klo 19.00 Turkki – Suomi
Ti 4.7. klo 16.30 Kreikka – Suomi
Ke 5.7. klo 16.30 Suomi – Hollanti
To 6.7. Välipäivä
Pe 7.7. klo 16.30 Serbia – Suomi
La 8.7. klo 16.30 Suomi – Bulgaria
Su 9.7. Välipäivä
Ma 10.7. Välierät 1-4 ja 5-8
Ti 11.7. Ottelut sijoista 1-2, 3-4, 5-6, 7-8

EM-kisasivusto

Tunniste sosiaalisessa mediassa #EuroVolleyU17M

Suomn alle 17-vuotiaat pojat selvittivät tiensä heinäkuussa Konyassa, Turkissa järjestettäviin EM-kisoihin. Joulukuussa Tanskan Bröndbyssä pelatuissa karsinnoissa Suomi voitti kaikki kolme otteluaan häviämättä erääkään.

Suomi - Islanti 3-0 (25-6, 25-10, 25-10)
Suomi - Tanska 3-0 (25-15, 25-23 ja 25-15)
Suomi - Islanti 3-0 (25-16, 25-17, 25-8)
Suomi - Tanska 3-0 (26-24, 25-20, 25-10)

EM-kisat, Konya, Turkki, 3.-11.7.2017
Poikien 01-02 maajoukkueikäluokan alkutaival

Kansainvälinen arvokisatoiminta on aikaistunut ja ensimmäiset ikäluokat uudessa systeemissä ovat 02-03 tytöt ja 01-02 pojat. Ikäluokat pelaavat ensimmäiset EM-kisat heinäkuussa 2017. Karsinnat ensimmäisiin kisoihin alkoivat 2016 joulukuussa pelattavilla U16 NEVZA-mestaruuskisoilla (Pohjois-Euroopan mestaruuskisat).

Poikien 01-02 ikäluokkaa on aloitettu katsastaa joulukuussa 2014 (01-pojat) ja ensimmäiset maajoukkueleirit pidettiin vuoden 2015 lopussa. Kansainvälinen toiminta alkoi huhtikuussa 2016 Pietarissa pelatussa Vjatsheslav Platonovin muistoturnauksessa.

Toimintakalenteri 2017

01-02 poikien maajoukkue 19.-21.12.2017 pelattaviin EM-karsintoihin
Nimi Kasvattajaseura Valmentaja Seura Valmentaja
Santeri VÄLIMAA KaWi Försti/Finni KaWi Juha Finni
Tommi MÄKELÄ Puma-Volley Laurila/Salmi/Weckman/Nikkinen KeiKa Teuvo Nikkinen
Santeri SAARIMÄKI PuWo Tapio Nissi PuWo Tapio Nissi
Vili-Valtteri HELP LuoWo Jari Help LuoWo/Sampo Help / Ivanov
Atte PUHOLAINEN PuWo Tapio Nissi PuWo Tapio Nissi
Eetu MÄKI RV Järvenmäki/Leinonen Viesti/Loimu Leinonen/Alkio
Roope KESKINEN YlöRy Olli Kainulainen YlöRy Heikki Kosonen
Tuomas HÄNNINEN KempeLe Mustonen/Hänninen/Joensuu KempeLe Jani Hänninen
Aleksi MUUKKONEN East Volley Gröhn/Muukkonen/Help PaU/LuoWo Muukkonen/Help
Eemi PÖLLÄNEN KaWi Försti/Finni KaWi Juha Finni
Sebastian POZO-HERNANDEZ Loimu Aleksi Alkio Loimu Aleksi Alkio
Matias TIHUMÄKI FC-57 Alakoski/Tervaportti/Tapio/Impiö VaLePa Timo Mäkelä
02-poikien TALENTTI-ryhmä

TALENTTI-ryhmä valittiin C-nuorten Alue-SM-kisoissa Parikkalassa 16.-18.9.2016

Nimi Seura Alue   Nimi Seura Alue
Ville KATTELUS KeiKa Etelä   Aleksi LEIVO Kataja Lounas
Nantte KIVINEN PuMa Etelä   Joska FÖRSTI KaWi Länsi
Aleksi MUUKKONEN Pau Itä   Jonatan KINNUNEN JSP Länsi
Johannes HARTIKAINEN LuoWo Itä   Jonatan STORGÅRD Kiisto Länsi
Veeti NIKKINEN VirtVe Lounas   Juho LEIVOARO JSP Länsi
Sebastian POZO HERNANDEZ Loimu Lounas   Miko KUNNARI AK Länsi
Aaro PIHLAJAMÄKI VaLePa Lounas   Ville SIRONEN Jymy Länsi
Matias MAIJALA VirtVe Lounas   Jani-Matti LAASONEN KempeLe Pohjoinen

Kisojen ALL STARS:

YP Aleksi MUUKKONEN
YP Jani-Matti LAASONEN
H Sebastian POZO HERNANDEZ
KT Jonatan KINNUNEN
KT Jonatan STORGÅRD
P Aaro PIHLAJAMÄKI