Sivukartta  

Lentopalloliitto Valikko
EtusivuMaajoukkueetPojatPojat U17 (01-02)

Pojat U17

Poikien 01-02 maajoukkueikäluokan alkutaival

Kansainvälinen arvokisatoiminta on aikaistunut ja ensimmäiset ikäluokat uudessa systeemissä ovat 02-03 tytöt ja 01-02 pojat. Ikäluokat pelaavat ensimmäiset EM-kisat heinäkuussa 2017. Karsinnat ensimmäisiin EM-kisoihin alkavat 2016 joulukuussa pelattavilla U16 NEVZA-mestaruuskisoilla (Pohjois-Euroopan mestaruuskisat).

Poikien 01-02 ikäluokkaa on aloitettu katsastamaan joulukuussa 2014 (01-pojat) ja ensimmäiset maajoukkueleirit pidettiin vuoden 2015 lopussa. Kansainvälinen toiminta alkoi huhtikuussa 2016 Pietarissa (Platonov- muistoturnaus).

Toimintakalenteri 2017

 
01-02 poikien maajoukkue 19.-21.12. pelattaviin EM-karsintoihin
Nimi Kasvattajaseura Valmentaja Seura Valmentaja
Santeri VÄLIMAA KaWi Försti/Finni KaWi Juha Finni
Tommi MÄKELÄ Puma-Volley Laurila/Salmi/Weckman/Nikkinen KeiKa Teuvo Nikkinen
Santeri SAARIMÄKI PuWo Tapio Nissi PuWo Tapio Nissi
Vili-Valtteri HELP LuoWo Jari Help LuoWo/Sampo Help / Ivanov
Atte PUHOLAINEN PuWo Tapio Nissi PuWo Tapio Nissi
Eetu MÄKI RV Järvenmäki/Leinonen Viesti/Loimu Leinonen/Alkio
Roope KESKINEN YlöRy Olli Kainulainen YlöRy Heikki Kosonen
Tuomas HÄNNINEN KempeLe Mustonen/Hänninen/Joensuu KempeLe Jani Hänninen
Aleksi MUUKKONEN East Volley Gröhn/Muukkonen/Help PaU/LuoWo Muukkonen/Help
Eemi PÖLLÄNEN KaWi Försti/Finni KaWi Juha Finni
Sebastian POZO-HERNANDEZ Loimu Aleksi Alkio Loimu Aleksi Alkio
Matias TIHUMÄKI FC-57 Alakoski/Tervaportti/Tapio/Impiö VaLePa Timo Mäkelä

 

 

 

02-poikien TALENTTI-ryhmä

 

TALENTTI-ryhmä valittiin C-nuorten Alue-SM-kisoissa Parikkalassa 16.-18.9.2016

Nimi Seura Alue   Nimi Seura Alue
Ville KATTELUS KeiKa Etelä   Aleksi LEIVO Kataja Lounas
Nantte KIVINEN PuMa Etelä   Joska FÖRSTI KaWi Länsi
Aleksi MUUKKONEN Pau Itä   Jonatan KINNUNEN JSP Länsi
Johannes HARTIKAINEN LuoWo Itä   Jonatan STORGÅRD Kiisto Länsi
Veeti NIKKINEN VirtVe Lounas   Juho LEIVOARO JSP Länsi
Sebastian POZO HERNANDEZ Loimu Lounas   Miko KUNNARI AK Länsi
Aaro PIHLAJAMÄKI VaLePa Lounas   Ville SIRONEN Jymy Länsi
Matias MAIJALA VirtVe Lounas   Jani-Matti LAASONEN KempeLe Pohjoinen

Kisojen ALL STARS:

YP Aleksi MUUKKONEN
YP Jani-Matti LAASONEN
H Sebastian POZO HERNANDEZ
KT Jonatan KINNUNEN
KT Jonatan STORGÅRD
P Aaro PIHLAJAMÄKI